יצירת אות ספר

כיצד לתכנן ולעצב כראוי אות לטקסט רץ!

הקריאה העיונית מתקיימת בסריקת העיניים בעיקר במדיום המודפס – קריאת סיפורת, עיון בספרי לימוד, ספרי קודש, ועיתונות.

השימוש המקובל בגופנים מסורתיים ובעלי מטענים תרבותיים והיסטוריים, הם מאפיינים את השפה והתרבות שלה הם משתייכים ועל צורך זה נוצרו הכתבים המוכרים לנו כפרנקריל דוד והדסה, גופנים אלו שנוצרו לצורך קריאה ממושכת ועל בסיסם פיתחו במהלך השנים המעצבים אותיות נוספות וחדשניות לצורך הקריאה העיונית.

בקריאה העיונית הטקסט מוכרח לזרום בקליחות – להיות אורירי ונעים במשקל עם נוכחות לא דקיק מדי ולא בולט מידי.

השלבים בתכנון ועבודת הבנייה של פונט לטקסט רץ

בניית השלד

תהליך בניית אות לקריאה עיונית (מה שנקרא טקסט רץ) ארוך ומייגע במיוחד, זה מתחיל ביצירת נתיב האות ומאפייניו הגיאומטריים ובניית שלד בעל מטען תרבותי והיסטורי, יצירת הפרופורציות יחסיות של גובה ורוחב האות אות ריבועית אות מלבנית הגדרת גובה האותיות העולות מעל קו גובה האות והגדרת היורדות תחת הקו

פרמטרים טיפוגרפיים

אופי צורני ויחסיות

קביעת האופי הצורני של האות, קליגרפי, סריף, סאן סריף, סלאב סריף, ג’ראנג, מיושן, מודרני, גרוטסק, יש גם את גופני ראווה בהשראה מעולמות ותוכן מגוונים ומשמשים לרוב לטקסטים קצרים ולמטרות נקודתיות.

קביעת עובי גגות, עובי הרגלים, אופי החיבורים הגבעולים, הגדרות עיצוביות, כניסת התגים ויחסי חלל וכתם, לרוב באותיות מקורות התנועה הזוויתית נשענת על תנועה אורגנית של ציפורן היוצרת חזרתיות דומה בקבוצות גליפים. בשביל ליצור את מרכיב המהות של כל אות על נתיב האות נלביש תנועה קליגרפית או מלבוש ראוותני שיצור את משמעות הכתב האופי והגבעולים, שינויי העובי בזויות, העובי של התגים, זוית כניסת הציפורן ועוד פרמטרים ומשתנים.

מגדירי הצורה

עבודה על הרמוניה וזרימה

לאחר גיבוש צורת האות והגדרותיה הצורניות ניגש למחקר הדפסים של טקסטים בגדלים שונים בו נבחן שינויים רבים לצורך הרמוניה של הכתב. בתהליך זה נעשה ויתורים כואבים על מרכיבי ראוה לצורך הרמוניה של הכתב. סוג של ערבות הדדית של כל אות כלפי חברתה זהו תהליך קשה למעצב משום שהוא תהליך של פישוט וויתור על צורניות מרהיבה, לצורך יצירת הרמוניה משמעותית שלא תעייף את העין כאשר האותיות נעות כתנועת גל שכל אות מזמינה את הבאה אחריה.

דוגמא לטקסט רץ – גופן רב מכר

אופטיקה, פרופורציה סימטריה

לאחר יצירת ההרמוניה ניגש לפתרון להידוק הרהיטות של האותיות נבחן את הטקסטורה המתקבלת בגודל אות הספר, נפתור בעיות אופטיות לבעיות צמתים עם כתמי דיו נבחן שינוים בפרופורציות האופטיות של האותיות המשתנות מאות פתוחה לסגורה, כמו"כ שינוים ומשיכות באזורים מתעגלים מעבר לקו האות לקבלת רושם דומה למנוע תחושת ריחוף או ירידה של האות מתחת לקו הגג, ראוי לציין שהתובנות האופטיות בכל גודל (וסגנון) פונט בעלי משמעות שונה לכן ראוי שנתכנן את גודל הכתב שבו נרצה לבחון את התמורות האופטיות,

פרופורציה

לאחר מכן ניגש ליצירת שיווי משקל ויציבות טיפוגרפית, יש אותיות שמטבען להיראות נטויות או נוטות ליפול ויש דרכים מגוונות לטיפוגרפים ליצור להם יחסי גומלין לצורך יציבותן.

ריווח ומקצב

הריווח הוא החלל הלבן בתוכו יושבת צורת האות בה נקבע את המרווח משמאל וימין של כל אות, השאיפה היא להגיע לתחושת איזון בין חלל לכתם ולריווח זהה אופטית.

מקצב

המקצב הוא הקצב האחיד המתקבל מרגלי הכתב וחללי האות, והשאיפה להגיע למראה בעל קצב זהה ככל האפשר אותו נלקח בחשבון בין היתר ביצירת שלד הכתב ובריווח.

הריווח הוא ממוצע שייתן את מראה הכתב האוורירי והזורם ביותר בקריאה, במידת הצורך ניתן לשפר את הריווח בתכונות ריווח צימודים מתוכנת הנקרא קרנינג, זהו ריווח שנקבע לצימודים בין אותיות מסוימות שנראים בגלל המבנה שלהם רחוקות או קרובות מידי,

טיפוסי אות שונים הם בעלי בידול צורני שהותאם ואשר בא לידי ביטוי בגודל הגופן שבו מיועדת הקריאה וזה המקובל המקובל בסוג העימוד, אחת מהנוסחאות המקובלות היא מציאת האיזון הנכון בין רהיטות צורת השלד של כל אות (לצורך זיהוי מהותי ולמניעת בלבול בין אותיות דומות), לבין השאיפה לשמור על אחידות משפחתית – (למנוע התעכבות על מילים וזרימה נוחה של הטקסט)

קיימים תרבויות קריאה נוספות שהתפתחו ומתפתחים בהתאם למדיה עליה הם מופיעים ובהתאם לצורך המהותי אותו הם משרתים עליהם נדבר בפרקים הבאים.

לקבלת הצעה ליצירת פונט ספר לצורך פרויקטים מיוחדים עבורכם או לרכישת הפונטים המושקעים שלנו בקרו בספריית הפונטים או פנו אלינו בדף יצירת הקשר לקבלת הצעה מותאמת עבורכם

יצירת אות ספר

גופנים משובחים

שלום לך מעצב יקר ברצוני לסקרן אותך בפרויקט שאני יוצר קרוב לעשור. וכעת הוא רואה אור. פרויקט – "גופנים משובחים" אשר כולל . . .

קרא עוד »

יצירת אות ספר

כיצד לתכנן ולעצב כראוי אות לטקסט רץ! הקריאה העיונית מתקיימת בסריקת העיניים בעיקר במדיום המודפס – קריאת סיפורת …

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד